Schoon - een huis houden
Vertrekkend vanuit een persoonlijk kader – de verhuis van mijn oma en opa – onderzoek ik het begrip ‘huishouden’. Wat kan ‘huishouden’ ons als architect of ruimtelijk denker leren? Houdt het huishouden nog überhaupt stand? En wat is de rol van de architect na het bouwen?
Clément Braekevelt
de woning kussen
Clément Braekevelt
de woning kussen
Aan de hand van enkele denkmaquettes onderzoek ik de situatie van mijn grootouders. Ik rek concepten uit en ontplooi ze. Dit werk confronteert de lezer met de gevoeligheid van de tijd in architectuur en daarmee ook met zijn/ haar/ hun eigen tijdsverloop. Ik nam de begrippen ‘huis’ en ‘houden’ onder de loep. Ik richt me specifiek op het onderhouden. Dit is echter ook de reden waarom mijn grootouders verhuisd zijn. Ze kunnen het huis niet meer onderhouden en daardoor kunnen ze er niet meer wonen. Zijn wonen en onderhouden dus onlosmakelijk met elkaar verbonden?
Gebouwen worden vaak opgevat en ontworpen als ‘permanente, stabiele en onveranderlijke’ constructies. In realiteit is dit echter een misvatting: gebouwen veranderen, rotten of kwijnen weg doorheen de tijd. Architectuur staat net om die reden heel hard in relatie met het onderhouden ervan, een vaak onderbelichte kant. Inclusieve ruimte betekent juist daarom ook plaats maken voor onderhoud. Hoe maken we onze ruimtes onderhoud-baar, tast-baar voor de kwetsbaarsten onder ons?
Clément Braekevelt
de sokkel der ouderdom
ccc
de haat-liefde relatie met de douche
Clément Braekevelt
verse lucht
Clément Braekevelt
sokkel – plint – podium – kooi
Clément Braekevelt
de onzichtbare reiziger in het huis
Clément Braekevelt
veeg je voeten
Het afvoerputje als suggestie naar een schoon fragment of moment. We geleiden water doorheen onze ruimtes, het water loopt over de grond, telkens neemt het vuil en stofdeeltjes mee op zijn weg. Het afvoerputje als specifiek fragment dat het water en vuil capteert. Het onderhoudt ons, het onderhoudt de woning. Vuil begint zich op te hopen. Het putje raakt verstopt, we moeten het uitkuisen. Het deksel moet open. Een subtiele inkeping in het deksel is gemaakt en maakt het tast-baar, onderhoud-baar.
Clément Braekevelt
schoon – een huis houden
Clément Braekevelt
het schone afvoerputje